Berkay KOCA | Blog

Blog Anasayfa

Tasarımda UI ve UX Önemi

  • Kullanıcı Arayüzü Tasarımı
  • Arayüz Tasarımı
  • Grafik tasarım ve tipografi
  • Kullanıcı merkezli tasarım
  • Etkileşim Tasarımı

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

Kullanıcı gereksinimlerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Öncelikle platform ihtiyaçlarına ve kullanıcı beklentilerine odaklanmıştır. Kullanıcı arayüzü tasarımı çok aşamalı ve süreçtir ve bazı projeler diğerlerinden daha zordur.

Arayüz Tasarımı

Bilgisayar sistemlerinden otomobillere ve ticari uçaklara kadar uzanan projelerde yer almıştır. Bu projelerin tümü, aynı temel insan etkileşimlerinin çoğunu içerir, ancak aynı zamanda bazı benzersiz beceriler ve bilgiler gerektirir ve kullanıcı araştırması, web tasarımı ve endüstriyel tasarım gibi uzmanlık odaklı becerilere sahip olma eğilimindedir. İyi bir UI tasarımı, eldeki görevi çok fazla dikkat çekmeden tamamlamayı kolaylaştırır.

Grafik tasarım ve tipografi

Kullanıcı deneyimini desteklemek, kullanıcıların belirli etkileşimleri gerçekleştirme şeklini etkilemek ve tasarımların estetik etkisini geliştirmek için kullanılır. Tasarım estetiği, bir kullanıcının UI özelliklerini kullanma yeteneğini geliştirebilir veya sınırlayabilir. Tasarım süreci, yalnızca operasyonel değil, aynı zamanda kullanılabilir ve değişen kullanıcı ihtiyaçlarına uyarlanabilir bir sistem oluşturmak için teknik işlevsellik ve görsel öğeleri dengelemelidir.

Daha detaylı şekilde kullanıcı arayüzünü tasarım çerçevesinde ele alırsak, daha geniş tanımla: Arayüz tasarımı, hizmet sağlayan sistemler ve kullanıcılar arasında iletişim ve etkileşim köprüleri görevi gören kullanıcı arayüzlerinin tasarlanması ile ilgili bir tasarım disiplinidir. Bunlar arasında kullanıcı sorularının içerik yapılandırılması, sistem kontrol soruları ve ikili yanıtlar, soru cevap etkileşim senaryolarının tasarımı, kullanıcıların sistem insanken görüp kullandığı iletişim mekanizmalarının kullanım kolaylığı veya ergonomi yer alır. belirli kural ve standartlara uygunluk derecesini belirlemektir.

Bu Tasarımları İki Ana Kategoride Sınıflandırabiliriz.

Kullanıcı merkezli tasarım

Bu tasarım yönteminde, kullanıcı arayüzünüzü kullanıcının hedeflerini, alışkanlıklarını ve deneyimlerini göz önünde bulundurarak tasarlarsınız ve ardından bir adım daha ileri giderek bu kullanıcı özelliklerini göz önünde bulundurarak ürününüzü tasarlarsınız.

Etkileşim Tasarımı

İnsan-makine etkileşimi için hedefleri ve yöntemleri belirleyin. Hedeflerinize en etkili şekilde ulaşmak için makineler veya insanlar tarafından oluşturulan engelleri araştırın ve kaldırın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top