Berkay KOCA | Blog

Blog Anasayfa

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO, (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamını taşır. Aynı zamanda Web arama motoru (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerimizin web arama motorlarında daha çok öne çıkarılmasını sağlamak bununla birlikte şirketinizin ve ürününüzün ya da hizmetinizin sunabileceği fırsatları arama motorunda arayan kullanıcılar için web sitenizin tıklanma sayısını artırır.

SEO nedir ne işe yarar? sorusunun cevabı Google, Bing, Yandex ve diğer web arama motorlarında sorgulanan aramaların ve web sitelerinin daha fazla görünürlüğü olması için yapılan çalışmaların hepsine verilen addır. 

Bu alanda başarılı olmanın yolu Google arama motorunu, SERP sonuçlarını ve amacını anlamakla alakalıdır. Şimdi SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve detaylarını öğrenme zamanı. Hazırsanız başlayalım:

SEO Nedir ?

SEO, ingilizce anlamı “Search Engine Optimization” olan kelimelerin kısa formudur. Web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha yukarılarda görünürlük elde etmesidir.

SEO nasıl okunuyor ? 

Açılımı “Search Engine Optimization” Türkçe anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu” manasına gelen SEO kelimesi İngiliz alfabesindeki harflerin okunuşuna göre telaffuz edilir. İngilizcede S harfi “es”, E harfi ise “i” ve O harfi de “o” şeklinde telaffuz edilir. Bütün harflerin okunuşu ile okuduğumuzda ise SEO kelimesi es – i – o şeklinde okunur.


SEO Neden Gereklidir Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu’nun amacı sitenizin Google ya da öne çıkarmak istediğiniz arama motorunda kelime bazlı yüksek sıralara çıkarmaktır. Yüksek sıralarda yer alan web siteleri daha fazla görünürlük ve tıklanma alırlar. Bu yüzden fazla ziyaretçi her web sitesi sahibini mutlu eder ama burada asıl nokta olan ilgili kullanıcı sayısıdır. Yani SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) daha fazla tıklanma almak için değil daha fazla ilgili kullanıcıyı almak için yapmalısınız.

Hayatınızda hiç SEO yapmadıysanız makaleniz ve web siteniz için bir SEO uzmanı ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Uzman kişiyi bulup bulmadığınız konusunda emin olmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü hatalı SEO çalışmaları sitenize ciddi anlamda zararlar verebilir. SEO uzmanları aşağıdaki hizmetleri sunarlar:

 • Web sitenizin genel durumunu inceleme.
 • Siteniz için yeni yazılar ve eski yazılarınız için güncel SEO hizmeti sunma.
 • Web siteniz için Google haricinde diğer arama motorları için önerilerde bulunma.
 • Makaleleriniz için “Anahtar Kelime” bulma.
 • Sizinle aynı katagorideki rakiplerinizi tespit etme ve gelecek için strateji oluşturma.
 • SEO Nedir eğitimi vermek.
 • Hedef kitlenin belirlenmesi.
 • Sektörel analiz.

Neden SEO Hizmeti Almalıyım ? 

Kullanıcıların sık sık sorduğu sorulardan biri de “Neden SEO Hizmeti Almalıyım?” sorusudur. SEO, reklam çalışmalarıyla kıyaslandığında etkilerini çok daha uzun vadeli süreçte görüntüleyebileceğiniz bir çalışmadır. Ancak bu SEO‘nun reklam çalışmalarından daha az önemli olduğu anlamına gelmez.

Kapsamlı bir SEO çalışması ile uzun vadede reklam gideri olmaksızın rakiplerinize kıyasla web sitenizin en çok arananlarda üst sıralarda olabilir ve ayrıca içerik pazarlaması gibi alanlarda hedeflediğiniz kitleyle mümkün olan en kısa zamanda etkileşime geçebilirsiniz çünkü tüm bu konuları göz önünde bulundurursanız; SEO‘yu markanıza yapacağınız bir yatırım olarak dahi konumlandırabilirsiniz.

SEO Nasıl Hazırlanır ? 

SEO hizmeti nasıl hazırlanır sorusuna gelmeden önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmemiz ve buna göre hareket etmemiz gerekmekte.

Arama Motoru Optimizasyonu’nu etkileyen binlerce faktör var ve arama motorlarının nasıl hareket ettiğini, kullanıcılara nasıl önerilerde bulunduğunu ve kullanıcı kitlesini nasıl kategorize ettiğini bilmemiz gerekiyor.

İçerik üretmenin 3 önemli aşaması vardır bu aşamalar şunlardır;

 1. Web Siteleri Taraması: Google yapay zekası web sitelerdeki metinleri, resimleri ve videoları tarar ve kaydeder.
 2. Veri Tabanına Yükleme: Google, sayfadaki metin, resim ve video dosyalarını analiz edip elde ettiği dataları (verileri) kendi sunucularındaki büyük depolama alanlarında saklar. 
 3. Sıralandırma: Bir kişi Google’da arama yaptığında Google kişiye en uygun içeriği analiz edip depoladığı bilgiyi kullanıcıya sunar ve bunu milisaniyeler içerisinde yapar.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için Buradaki bağlantıya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Google SEO hizmetini uzun bir süredir bizlere sunmaktadır. Google büyümesindeki en büyük etken bilgiyi en optimum şekilde kişiye sunmasıdır. Bu günlere bu şekilde doğru kişiye, doğru bilgiyi ulaştırması ile gelmiştir. 

Google hakkında aşağıdaki videodan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz;

Google Nedir?


Anahtar Kelimeler SEO için Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) web sitesi stratejiniz için kesinlikle gereklidir.  Bu yüzden, analitik bir bakış açısı kullanmalısınız. İlk olarak, potansiyel web sitesi ziyaretçilerinizi düşünün. Ne tür bir aramalar yapıyorlar, Google’dan ne istiyorlar? Sayfanızı yüzlerce farklı Anahtar Kelime için optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok spesifik sorguları tercih etmeli ve neyi optimize ettiğimize karar vermemiz gerekmektedir.

Aklımızda tutmamız gereken üç önemli nokta var: Sık Tekrarlama, Rekabet ve İlgi Anahtar kelime oluşturma süreci, AKH (Anahtar Kelime Hacimi), frekans (insanların bir şeyler aradığı sıklık) ile rekabet arasındaki ilişkidir (piyasanın ne kadar rekabetçi olduğu).

AKH araştırması yaparken makale hazırlayan kişi hedefleyeceği anahtar kelimeyi aramaz. Anahtar kelimeyi bulmak için yardımcı olan kelimeleri araştırır. Amaç hazırladığımız içerikleri tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir. Bu bizlere arama motorlarında daha üst sıralarda yer verecek, hedeflenen anahtar kelimemize daha çok katkı sağlayacaktır.

Google Rank Brain Nedir ? 

RankBrain, Google tarafından 2015 tarihinde onaylanan Google’ın Makine öğrenimi tabanlı bir arama motoru algoritmasıdır. Rankbrain, bir kullanıcının ne istediğini bulmak ve onlara bu arama için en iyi sonuçları göstermeyi hedefler. Google’ı mutlu etmek ve okuyucuyu mutlu etmek bu yüzden önemli. 

Site İçi ve Site Dışı Optimizasyon Nedir ? 

Adından da anlaşılacağı gibi, web sitesinde yapılan değişikliklere verilen addır. İçeriğinizin kullanıcılara nasıl gösterildiğini bilmek önemlidir. SEO içerisinde bir başlık, bir açıklama ve bir web sitesi URL’si vardır ve web sitenizi bu kurallara göre optimize etmeye başladığınızda bunlar ilk bakmanız gereken noktalardır.

Site dışı optimizasyon ise web sitesini dışarıdan destekleyip performansını arttırmak için yapılan çalışmaların ismidir. Burada akla ilk olarak backlink gelmektedir. Farklı sitelerden SEO çalışmalarında en önemli faktör backlink olarak gözükse bile bu böyle değildir.

Web sitenizin Arama Motoru Optimizasyonunu etkileyen site dışı kanallar şunlardır;

 • Sosyal Medya hesaplarınızdan sitenize yönlendirmeler.
 • Sosyal Medya Reklamları.
 • Google Reklamları.
 • Fenomenler ile yapılan PR çalışmaları.
 • Youtube Reklamları.
 • Bağlantılar (backlink), Story linkleri, Sponsorlu Bağlantılar vb.

Bu tür site dışı kanalları kullanmanız, aktif web sitenizi kullanan kullanıcı kategorinize Arama Motoru Optimizasyonu dahilindeçalışmalarınıza destek sağlar. Bu alanda başarı şüphesiz dış optimizasyon ile gelen bir konudur ve sitenin temelini atıp yüksek kaliteli içerikler yayınladıktan sonra reklamlar ile desteklemelisiniz. Web sitenizin SEO çalışmalarını ne kadar iyi yaparsanız yapın Site dışı ve Site içi optimizasyonunuz iyi olmaz ise siteniz bir hiçtir.

Buradaki bağlantıdan kendi web sitenizi nasıl oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz.

SEO Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz?

Sitenizin Organik açıdan nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Google Analytics’de  bir çok farklı veri bulunmaktadır. Bu verileri bilmenizin size bir çok katkısı olmaktadır bunlardan bazıları şunlardır; 

 • Daha yüksek ziyaretçi sayısı,
 • Sayfada kalma oranının artması,
 • Google’ın size daha fazla değer verir hale gelmesi,
 • Sayfanızın yeniden ziyaret edilebilir olması,
 • Ortalama sayfada geçirilen sürenin artması, 

gibi çok ciddi katkıları olacaktır. 


Dolayısıyla, Google’da üst sıralara çıkmak SEO çalışmasının olmazsa olmazı ve hedefi olmalıdır. Öte yandan SEO, şirketler için satışı artırmanın ve blogların ziyaretçi sayılarını arttırmak için kullanması zorunlu olan bir uygulamadır. Peki bu metriklerin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacağız? Neleri gözlemlememiz gerekir? 

Temel olarak 3 metriği takip edebilirsiniz. 

Toplam Tıklama

SEO‘nun yapılma amacı Google’dan daha fazla trafik çekmektir. Google’dan sayfalarımıza ne kadar trafik çektiğimizi görmenin en doğru yollarından biri Google Arama Konsolunu içerisinde yer alan “Toplam Tıklanma Sayısı”. verilerini gözden geçirmektir.

Google Arama Konsolu içerisinde yer alan “Toplam Tıklanma Sayısı” verisi


Bu veriler, Google‘ın arama motoru sonuç sayfasında (SERP) sitenize tam olarak kaç kişinin web sitenize tıkladığını ve sitenizin ne kadar organik trafik aldığını gösterir. 

Eğer tıklanma oranınız artıyorsa yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının doğru olduğunu gösterir.

Fakat Google Arama Konsolu içerisinde yer alan bilgiler bu kadarla kalmıyor web sitenizin, tüm sayfalarınızın görüntülenme sayısı ve ortalama tıklanma oranlarını da görebilirsiniz. 

Organik Trafik

Organik trafik, Google aramalarda reklamların yer almadığı organik boyutta ne kadar trafik aldığınızı öğrenmenin diğer bir yoludur. Bu metrik için Google Analytics aracını kolayca kullanabilirsiniz.

Search Console’ daki  “Toplam Tıklanma Sayısı” ile Analytics’deki organik trafik aynı şeyi ölçseler de, farklı algoritmalar kullanarak bunu gerçekleştirirler. “Toplam tıklamalar” sadece Google‘dan gelen trafiği ölçer. Organik Trafiği ölçerken farklı arama motorlarını (Yandex, Bing vb. dahil) hesaba katarak ölçüm gerçekleştirir. Web sitenizin ziyaretçi takibi yaparken toplam tıklamalar ve organik trafiğe aynı anda bakmak gerekir. 

Kullanıcı Deneyimi Ölçüleri

Kullanıcı deneyimi ölçülerini takip etmek sitenizde bulunan sayfaların performansınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Sayfada Geçirilen Ortalama Süre ile Hemen Çıkma Oranı bizlere önemli veriler vermektedir.

Sayfada Geçirilen Ortalama Süre Nedir?

Kullanıcıların belirtilen bir sayfa ve ekran kümesini görüntülerken geçirdiği ortalama süre.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Sayfayla herhangi bir etkileşimin bulunmadığı, tek sayfalık oturumların yüzdesi. Hemen çıkılan oturumların süresi 0 saniyedir.

Sitenize gelen kullanıcıların sitenizde bulunan tüm sayfalarla nasıl etkileşim içinde olduğunuzu Google Analytics‘de bulabilirsiniz. 

Sonuç

SEO “uygula ve bırak” türünde bir iş değildir. Web sitesi ziyaretçilerinize düzenli olarak taze, organik bir içerik sağlamanız gerekir. Verileri etkileyebilecek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler sürekli değişmektedir. SEO bir oyundur bu yüzden oyunun kuralları bulunmakta ve kuralları Google arama motoru belirliyor. Oyunu kuralına göre oynarsanız web siteniz daha fazla ziyaretçi daha fazla organik kullanıcıyı kendisine çeker. Bu ödüllendirme uzun süreli olur. SEO’da kısa sürede sonuç beklemek en büyük hatalardan birisidir. Sabırlı olun ve özgün makaleler üretin.

Web site açmak veya var olan siteniz hakkında destek almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top