Berkay KOCA | Blog

Blog Anasayfa

Kurumsal Kimlik Tasarımı

  • Logo
  • Kurumsallık
  • Kullanılabilirlik
  • Markanın Hikayesi

Logo Nedir?

Logo, bir markanın bir kitap dolusu hikayesinin kapağıdır. Kitabın kapağını açmayanlar için kitabın ne hakkında olduğu belirten tasarımlar olarak örnekleyebiliriz. Bu konu bir cümle tanım ve bir cümle örnek ile açıklamak yetersiz kalacağı için bu yazıdan önce bu konu hakkında yazdığım detaylı yazıdan logo hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Son kez logoyu özetlemek gerekirse; logo, markanız hakkında dışarıya bilgi veren bir amblem görseli ve “logotype” olarak adlandırılan yazı tasarımından oluşan iki görselin bir arada kullanılmasıyla oluşturulan tasarımlardır.

Kurumsallık

Kurumsallık, bir logonun tasarımına yansıyabileceği gibi bu şart değildir. Ama her kurumsal marka kurumsallığını 3. taraf kişilere anlattığı belgeler hazırlar. Bunlardan biri de Kurumsal Kimlik olarak adlandırılan belgedir. Bir kurumsal kimlik markanın logosunun kullanımı hakkında bilgiler verir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal kimlik hazırlarken ilk önce ne anlatmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu, belgenin ana fikrini oluşturacak ve her sayfa, her bilgi özelinde ya da toplamında bu fikre çıkmalıdır. Böylece 3. taraf kişiler markanız, logonuz ve iş birlikteliğiniz için çalışırken aklında soru işareti kalmamalı. Ana fikir belirledikten sonra bu fikri başlıklara ayırmalısınız. Kullanılan popüler başlıklar amblemi logotype, logonun doğru ve yanlış kullanımı, logonun çizimi, logonun oranları, renkler ve arka plandır. Zaten bu başlıklara logo tasarlarken de dikkat edilmesi gereken başlıklardandır.

Kullanılabilirlik

Kurumsal Kimlik hazırlanırken 3. taraf kişilerin sizin markanıza ve logonuzun tasarımına sizin kadar hâkim olmayacağını unutmamalısınız. Bu nedenle kurumsal kimlik tasarlarken belirlediğiniz kuralların kullanılabilir olmasına özen göstermelisiniz.

Markanın Hikayesi

Kurumsal kimlik, markanızın kurumsallığı hakkında yargılarla dolu olsa da sadece bu bilgiler ile dolu olmak zorunda değil. Kurumsal kimliğiniz, 3. taraf kişilerin logonuzu keşfettiği, anlamlandırdığı ve dolayısıyla markanızı keşfedip anlamlandırabileceği belge olduğundan dolayı markanız hakkında, ana fikrinizi destekleyici çeşitli bilgi ve tasarımlar ile birlikte olabilir. Bunlardan en kapsamlılardan bir tanesi de markanızın hikayesidir. Markanızın hikayesi 3. taraf kişilerin markanız ile bir bağ kurması için çok basit bir yoldur. Bu yolda kurumsal kimliğiniz içerisine uzaydan düşmüş gibi durmayacak anlatım dili, tasarım ve uzunlukta markanızın hikayesini; kilometre taşlarınızı, misyon ve vizyon gibi hakkınızda bilgilerini de verebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top