Berkay KOCA | Blog

Blog Anasayfa

Firma Logo Tasarımı

  • Firmanın Neden Bir Logosu Olmalı?
  • Globalleşen Dünyada Logonun Önemi
  • Logo ve İzlenim Arasındaki Denklem
  • Logoda Hikaye Oluşumu

Firmanın Neden Bir Logosu Olmalı?

Bu başlık aslında detaylı araştırma, analiz, tartışma gerektiren; dünya trendlerinde sürekli değişen bir konudur. Yine de kısaca bunların sonuçlarını derleyebilir ve onlardan bahsedebiliriz. Firma, birçok insanın bir araya gelerek oluşturduğu katma değer sonucunda toplam katma değer kadar karşılığı yine bu insanlara kazandırdığı bir oluşumdur. Bu şekilde çalışan hiçbir firma yok olmaz ve bu firmada görev alan insanlar için istihdam oluşturmaya devam eder. Bu kendi başına yeten firmadır. Çoğu firmanın da ilk önceliğidir. Artık globalleşen dünyada müşterilerin istedikleri bilgiye, ürüne veya hizmete ulaşabilecekleri bir sınır kalmadı.

Globalleşen Dünyada Logonun Önemi

Bu sınırsız tüketim özgürlüğü yeni firmaları piyasada var ederken var olan firmalar için de yeni bir rekabet ortamı oluşturdu. Firmalar ürünlerini satmaları için yeni pazarlama stratejileri belirlemek zorunda ve ilk başta belirttiğim gibi dünya trendlerinde sürekli kalmak ya da kendisi dünya trendi olmalı gerekmektedir. Yeni çağın getirdiği dünya trendinde firmaların varlığını sürdürmesi ve büyümesi için öncelikle müşterilerin ön yargılarını kazanmaları gerekmektedir. Bu noktada yeni iş modeli markalama, marka değeri yaratma devreye giriyor. Bu şekilde bir marka kendi firmasına pasif olarak, firmada istihdam edilen insanlarla birlikte, katma değer kazandırır. Bir markanın da bilinirliliği ve görünürlüğü onu sembolize edecek logo ile var olabilir. Bir firmanın kendisine pasif olarak bir değer yaratması da bir logo ile başlar.

Logo ve İzlenim Arasındaki Denklem

Logonun; firmayı betimlemesi, firmanın sadece logo veya logonun bileşenleri ile tanınır olması, firma ile özdeşleşmesi logonun başarı olduğu anlamına geliyor. Artık firmanın değil logonun pazarlanması da firmanın günümüz trendinde rakiplerinin ortalamasından çok daha başarılı olduğu anlamına gelir. Tabi ki bunun için iyi bir şekilde izlenim bırakılması gerekir. İyi bir logo iyi bir izlenim bırakmanın ilk basamağıdır. Firmanın ön yargıyla karşılaşacağı ilk andır. Kötü olan ilk izlenimi düzeltmek çok zordur. Bu konuda iyi tasarlanmış bir logo iyi sonuçlar elde ettirir.

Logoda Hikaye Oluşumu

Peki bu nasıl başarılır? Öncelikle logonun, firmanın resmi olması gerektiğine tekrar dikkat çekmek istiyorum. Bu logonun hikayesinde ortaya çıkar. Logo tasarımına geçmeden önce firmanın anılarından, vizyon, misyon veya hedeflerinden bir hikâye derlenmeli ve bu hikayedeki anahtar kelimeler logonun çiziminde göz önünde bulundurulmalı. Daha sonra logo çizmek için bir tema seçilmeli bu geleneksel, fütüristik veya başka bir dönemi yansıtıyor olabilir. Tema ile bir de tarz belirlenmeli bu da gerçekçi, minimal veya bir başka tarz olabilir. Bunlara beraber logonun renkleri de kesin olarak seçilmelidir. Bunlar belirlendikten sonra logo 2 bölümden oluşarak çizilmeli.

Logonun şeklinin bulunduğu bölüm olan amblem, logonun yazısının bulunduğu bölüm olan “logotype” olarak bu 2 bölümü ayırabiliriz. Logo amblem ve logotype’ın bir araya gelmesiyle oluştuğu gibi tek başına amblem ve logotype ile de olabilir. Bu şekilde artık bir firma sadece güncel ürünü veya hizmeti ile değil logoda başladığı ilk anısı ile biriken tarihi ile pasif bir şekilde var olduğu her an, yaptığı her hamlede değer kazanmaya devam eder.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top